Blockchain Yazılım

BlockchainYazılım

Resimde olduğu üzere kısaca mantığını anlatmak istedik.

BC, transactionların kaydedilmesi ve varlıkların bir iş ağında izlenmesi sürecini kolaylaştıran, paylaşılmış(shared) ve distributed(dağıtılmış) bir ledger(finansal defter) veya merkezileştirilmemiş bir veritabanı olarak tanımlanabilir. Geleneksel veritabanları için -ki bunlar bir bankaya, hükümete, muhasebeye ait olabilir — merkezi bir yönetim söz konusuyken — bir distributed ledger ‘de merkezi bir yönetim yoktur ve BC ağ içindeki herkes tarafından görülebilen çoğaltılmış veritabanlarına sahiptir. BC’den daha çok bilinen bir teknoloji varsa o da Bitcoin’dir. Aslında Bitcoin hazır bir BC ağıdır ve Bitcoin’in ünü , karanlık ve tartışmalı yönleriyle gündeme gelmesinden kaynaklanır. Bitcoin’in karanlık dünyası sebebiyle BC teknolojisi gelişim açısından büyük bir dirençle karşılaştı ve karşılamaya da devam ediyor. Alışkanlıkları tamamen değiştirmeye hazırlanan ve cryptocurrency ‘nin temelini taşıyan bu teknoloji, dünya ekonomisinde yeni bir devrim olarak karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Bu gelişmelerle birlikte de hayatımıza yeni kavramlar girmeye başlıyor: consensus algorithms (fikir birliği algoritmaları ), akıllı sözleşmeler, distributed ledgers, dijital cüzdan , transaction blocks gibi. Gelin BC’nin çalışma mantığını basit bir şekilde Varyemez Amca ile birlikte inceleyelim. Yıllar içinde onun da yatırım alışkanlıkları ve paraya bakış açısı değişti. İşte Varyemez Amca ve QuackCoin’lerinin bir BC ağında geçen kısa öyküsü.

Varyemez Amca şekilde de görüldüğü gibi bir BC ağı üzerinden kendi QuackCoin’lerini gönderiyor. Bu gönderim işleminde üçüncü bir taraf bulunmuyor, işlem doğrudan ve hızlı bir şekilde gerçekleşmiş oluyor, üstelik komisyon masrafları olmadan… Bu tam da Varyemez Amca’nın sevdiği türden bir ayrıcalık. Bir BC ağı izlenip bu ağda ticaret yapılabilir, risk azaltılabilir ve maliyetler düşürülebilir. BC işlem listelerini kaydetmek için merkezi olmayan şeffaf bir yol sunmaktadır. Aslında BC klasik alışılagelmiş iş operasyonlarına yeni ve radikal bir boyut katacak sanayi 4.0 teknolojilerindendir diyebiliriz. BC’nin en iyi bilinen kullanım şekli 2013’te Bitcoin olarak karşımıza çıkmıştır. BC ile ilgili araştırma yapmaya kalktığınızda karşınıza çıkan verilerin büyük bir bölümünün Bitcoin ile ilgili olmasına şaşırmamanız gerekir ;) Bitcoin ile BC aynı şey değildir. BC, Bitcoin işlemlerini kaydetmek ve depolamak için tool’lar sağlar. Dinlediğim bir seminerde bu konuyla ilgili şöyle bir cümle vardı: “Bitcoin en büyük BC laboratuvardır” BC’nin Bitcoin dışında bir çok kullanım alanı olduğunu söyleyebiliriz.

Bu kullanım alanları;

Seçim dönemlerinde oylama sistemleri Kamuya dair işlemler (Güvenli kamu kayıtları oluşturma) Belirli bir döneme ait belgenin varlığının kanıtlanması Tedarik zinciri yönetimi Mülkiyet geçmişlerinin önem kazandığı durumlar (elmasların veya tarihi eserlerin etik kaynaklı olması, peynirin gerçekten sütten yapılmış olması,gıdaların organik üretim süreçleri) Telif haklarının korunması (dijital medyanın meşru olarak satılması, kiralanması vb) Patent koruma Sağlık ve sigorta işlemleri

gibi pek çok alanda kullanılabilecek ve bunu yaparken de sistemleri daha şeffaf ve belki de daha demokratik hale getirecek. BC tabanlı sistemler tedarik, lojistik ve ödeme süreçlerinin etkinliğini arttırma, ithalat/ihracat belgelerinin manuel olarak işlenmesini azaltma, malların uygunluğunu ve teslimatını garanti etme ve kayıpları önleme potansiyellerine sahiptir. Böylece işlemsel operasyon maliyetlerinin düşürülmesi, finansal hareketlerin daha güvenli bir şekilde sağlanması, dolandırıcılık -ki pek çok finans kurumu bu olumsuz durumları tespit etmek için Fraud sistemlere ciddi yatırımlar yapmaktadır- faaliyetlerinin azaltılması mümkün hale gelir. BC ‘nin şeffaf ve izlenebilir mülkiyet geçmişi için iyi bir yol olabileceğine dair ciddi bir inanç var. Ancak BC içinde fırsatlar olduğu kadar zorluklar da mevcut. Her ne olursa olsun bu teknoloji ciddi bir ilgi görüyor ve istikrarlı bir şekilde büyüyor. 2009’dan beri hayatta olan bu teknolojinin hiç hacklenememiş olması da dikkat çekici. Dünyada başta bankalar olmak üzere bazı kuruluşlar tarafından , üzerinde çalışmalar yapılan bu teknoloji daha çok Startuplar tarafından drive ediliyor. BC teknolojisinin yararına odaklanıp harekete geçen Startup’ları incelemek isteyebilirsiniz. İçlerinde “Everledger” gibi çok enterasan projeler gerçekleştiren firmalar göreceksiniz. BC’yi iş modeli olarak inceledikten sonra çok da teknik olmayan bir anlatımla nasıl çalıştığını kısaca inceleyelim. BC ağdaki tüm işlemlerin kanıtıdır. Block ,işlem tamamlandıktan sonra verileri kalıcı olarak veri tabanına kaydeder. BC’de çok sayıda block bulunur. Bu block’lar bir zincir gibi doğrusal, kronolojik sırada ve her block bir önceki block’un hash değerini içerecek şekilde birbirleriyle ilişki halindedirler.

Blockchain Ağı Tıklayınız Hasrate Dağıtım Tıklayınız UZAK DESTEK